UŞAK’TA GEZİLECEK YERLER
UŞAK’TA GEZİLECEK YERLER

UŞAK’TA GEZİLECEK YERLER

                                                                               UŞAK’TA GEZİLECEK YERLER

                Çok eskilere dayanan kültürel mirası, sıcakkanlı ve misafirperver insanları, doğal güzellikleri ve turistleri kendisine adeta bir mıknatıs gibi çeken dokusuyla Uşak gezilmeye ve görülmeye değer bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Eğer Uşak’ta gezmeyi planlıyorsanız sizler için birkaç örnek sunacağım bu yazıya dikkatlice göz atmalısınız.

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

                Uşak’ta tarihi binalardan birisi olarak anılan Kaftancızade Konağı, şehrin tarihi mimarisini ve kültürel yaşantısını gözlemlemeniz açısından müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. İl merkezine bağlı Bozkurt Mahallesi’nde yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı’nın yaşandığı dönemlerde karargah binası olarak kullanılan bu konakta Atatürk’ün de bir süre ikamet ettiği bilinmektedir. Bu yüzden Atatürk Evi adını almıştır. Aynı zamanda Atatürk’ün Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis ile yaptığı görüşmeler bu binada gerçekleşmiştir. 1973 yılında kamulaştırılıp restore edilen bu konak 1978 yılında ise müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Üst katında Atatürk’ün kişisel eşyaları ve yatak odası sergilenmekte, alt katta ise yöresel kıyafetler, kilimler, eski silahlar ve halılar sergilenmektedir.

Blaundus Antik Kenti

                Ulubey ilçesine bağlı Sülümenli Köyü’nde yer alan Blaundus Antik Kenti, Uşak’ta yerleşimin gözlemlendiği en eski alanlardan bir tanesidir. Derin bir vadinin ortasında yer alan Blaundus Antik Kenti’nin tarihi Hellenistik döneme kadar uzanmaktadır. Şehir merkezine 41 kilometre mesafede yer alan kent, Roma döneminde de önemli bir yerleşim merkezi olmuştur.

Tarihi Uşak Evleri

                Aybek Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi ve Işık Mahallesi’nde bu evlere rastlamanız mümkündür. Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen bu evlerden günümüze sayılı yapılar ulaşmıştır.  Sadece 86 tane kalan bu tarihi evler Kültür Bakanlığı Tarafından koruma altına alınmış durumdadır.

İnay Kervansarayı

                Uşak’ın tarihi dokularından birisi olan İnay Kervansarayı günümüzde maalesef ki harap durumdadır. Herhangi bir onarım yahut restorasyon çalışmasına tabi tutulmadığı için kervansarayın sadece ufak bir kısmı ayakta kalabilmiştir. 13 ve 14’üncü yüzyıllara tarihlendirilen bu kervansarayın yapımı sırasında moloz ve kesme taşların kullanıldığı ilk bakışta fark edilmektedir. Her ne kadar bakıma muhtaç olsa da mutlaka gidip görmelisiniz.