TEKİRDAĞ’DA GEZİLECEK YERLER
TEKİRDAĞ’DA GEZİLECEK YERLER
TEKİRDAĞ’DA GEZİLECEK YERLER

TEKİRDAĞ’DA GEZİLECEK YERLER

                                                               TEKİRDAĞ’DA GEZİLECEK YERLER

                Genellikle yaz aylarında tatilcilerin kendilerini bulduğu ilk yerlerden bir tanesi de Trakya’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Tekirdağ’dır.  Yaz turizminin yanı sıra şehirde gezip görülecek tonla doğal güzellik bulunmaktadır. Eğer siz de tatilinizi burada geçirmek yahut seyahatiniz sırasında rotalarınız arasında Tekirdağ’ı da görmek istiyorsanız bu kararınızdan hiç pişman olmayacaksınız.

Tekirdağ Şehitler Abidesi

                Tekirdağ’ın yeniden vatan topraklarına dahil edilmesi sırasında şehit düşen askerler anısına 1949 yılında yapılan bu anıt şehir turizmini hareketlendiren ve aynı zamanda yüreklerimize dokunan bir yapıdır. Muratlı Caddesi üzerinde yer alan bu Tekirdağ Şehitler Abidesi’ne uzun bir merdiven yardımıyla çıkacak ve merdivenlerin tam ortasında taşlarla yapılmış Türk bayrağını göreceksiniz. Bayrağın olduğu yerin ilerisinde ise bir yazıt bulunmaktadır.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

                Yıllarca küçük bir salonda bir ton güzelliği sergileyen Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, yıllar içerisinde koleksiyonların artmasıyla beraber zenginleşmiş ve Kültür Bakanlığı tarafından tahsis edilen Vali Konağı bu müzenin yeni evi olmuştur. Heykeller, mızrak uçları, savaş aletleri, süs eşyaları ve madeni paraların bulunduğu müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Rakoczi Müzesi

                Macar Prens Rakoczi’nin hayatının son demlerini yaşadığı Tekirdağ’daki evidir. Klasik Osmanlı mimarisiyle inşa edilen bu ev Macaristan hükumeti tarafından satın alınıp müzeye dönüştürüldükten sonra buraya Macar Prens II. Frenc Rakoczi ismi verilmiştir. Avusturyalılara karşı girişilen Macar ayaklanmasının başındaki isim olan Frenc Rakoczi bu hareketinde başarısız olduktan sonra Osmanlıya sığınmış ve kendisine tahsis edilen evde 15 yıl yaşamıştır.

Hora Feneri

                Şarköy ilçesine 20 kilometre mesafede olan Hora Feneri, bölgenin girişinde misafirleri karşılayan ilk yapıdır. Sultan II.Abdülhamid Han tarafından Fransa’dan getirilen dökme demirlerle Fransız mimarlara yaptırılmış olup tarihlendirmesi 1861 senesine dayanmaktadır. Günümüze tüm sağlamlığını koruyarak gelmeyi başaran Hora Feneri, 20-25 metre civarında yüksekliğe sahiptir. Aynı zamanda Hora Feneri kendi ekseni etrafında dönmekte ve bir dönüşünü 21 saniyede tamamlamaktadır. Şarköy’ün güzel sahil kenarlarından da görebileceğiniz bu feneri ziyaret etmek sizin ve beraberinizdekilerin hafızasından uzun süre silinmeyecektir.