SİNOP’TA GEZİLECEK YERLER
SİNOP’TA GEZİLECEK YERLER

SİNOP’TA GEZİLECEK YERLER

                                                               SİNOP’TA GEZİLECEK YERLER

                Milattan önce 8. Yüzyılda Ege kıyılarından gelen Miletoslular, bu bölgede kolonizasyon çalışmalarına başlamış ve Sinope adını vermiştir. Güzelliğini ve çekiciliğini tarihi unsurlarının yanı sıra doğal güzelliklerinden alan Sinop’un bir hemşerisi de ünlü düşünür Diyojen’dir. Siz de merak duygunuzu tatmin etmek ve göz zevkinize yeni ufuklar açmak adına Sinop’u ziyaret etmelisiniz.

Sinop Kalesi

                Denize bakan bir konumda bulunan Sinop Kalesi şehrin girişinde yer almakta ve hala geçmişteki ihtişamını korumaktadır. Kalenin tarihlendirilmesi Hititlere kadar dayanırken ne zaman inşa edildiği hakkında net bir tarih söz konusu değildir. Milattan önce 7’nci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kale Roma, Bizans ve Anadolu Selçuklu Devleti egemenliğinin hüküm sürdüğü zamanlarda birkaç kez onarım görmüş olmakla beraber Selçuklular, İsfendiyaroğulları ve Osmanlı tarafından şehri koruması açısından stratejik önemi haiz olduğu için göz bebeği gibi bakılmış ve kullanılmıştır. Genişliği 2.050 metre olan kalenin uzunluğu ise 25 metreye yakındır. Şehre gelen turistlerin ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir.

Sinop Balatlar Kilisesi

                Halkın ziyaretine 2000 yılında açılan Balat Kilisesi, Roma döneminde hamam olarak kullanılırken Bizans döneminde kiliseye çevrilmiştir.

Sinop Mobil ve Korucuk Köyü

                Sinop’ta serinlemek ve yüzmek isteyenlerin uğradığı yerlerin başında gelen yerlerden birisidir. Durgun ve çarşaf gibi denizi insanları buraya çekmeyi başarmaktadır. Son yıllarda ise kumunun birçok rahatsızlığa iyi geldiği yönünde çıkan söylentiler burayı şifa bulmak isteyen insanlar nezdinde daha popüler ve kullanışlı hale getirmiştir.

Sinop Akliman

                Sinop şehir merkezine 9 kilometre uzaklıkta yer alan Akliman, arkasında yem yeşil ormanları ve önünde saygıyla eğilircesine duran denizi ile insanların ilgisini buraya çekmektedir. Ayrıca bir piknik alanına da sahip olan Akliman, ailelerin hafta sonu gezmelerine sahne olmaktadır.

Sinop Cezaevi

                Bir dönem ‘’Anadolu’nun Alcatraz’ı’’ olarak anılan tarihi Sinop Kapalı Cezaevi 1999 yılında kapatılmış ve müzeye çevrilmiştir. Şiirlere, şarkılara konu olan bu cezaevinde Türkiye tarihinde isim yapmış insanların bir dönem tutuklu olarak kaldığını bilmekteyiz. Burayı ziyaret ettiğinizde Sabahattin Ali Koğuşu’nu mutlaka ziyaret etmek isteyeceksiniz!