Siber Dolandırıcılık Sayısında Artış

Siber Dolandırıcılık Sayısında Artış

 

Gelen haberlere göre dolandırıcılık faaliyetleri farklı bir alana kaydığı ifade ediliyor. genel olarak siber alanlarda baş göstermeye başlayan dolandırıcıların bu noktada milyon dolarlarca vurgun yaptıkları da ifade ediliyor. Dolandırıcılık noktasında global anlamda tehdit oluşturan siber gelişmelerin önüne bir an önce geçilmesi gerektiği de ifade ediliyor.

Siber dolandırıcılık konusunda gelen son haberler Hong Kong merkezli olarak öne çıkıyor. Dünya genelinde en fazla para akışının olduğu noktalardan bir tanesi olan Hong Kong’da dolandırıcıların 90 yaşındaki bir kadınla ilgilendikleri ifade ediliyor. siber dolandırıcıların bu kadınla iletişime geçtikleri ve bu konuşma esnasında da kadına ait olan kişisel bilgilerin başkalarının eline geçtiğini ifade ederek kandırmaya çalıştıkları belirtildi. Yaşlı kadın da bu bilgilerin kötü amaçlar için kullanılacağını düşünerek; dolandırıcılara güvenme konusunda bir hatada bulundu. Böyle gelişmeler son zamanlarda oldukça yaygın olarak öne çıksa da alınan meblağların her zaman belirli standartlarda olduğu da görülebiliyordu. Dolandırıcılık faaliyetlerinin yüksek meblağlarda olmadığı da görülebilen bir konu oluyordu. Ancak firmalara endeksli olarak sürdürülen dolandırıcılık faaliyetleri daha yüklü meblağlarda kayıplar yaşanmasına neden oluyordu.

Araştırmalar sonrasında siber dolandırıcılık faaliyetlerinin son zamanlarda daha da arttığı ifade ediliyor. geçen yıla oranla bu sene %20 oranında bir artışın söz konusu olduğu görülebiliyor. 90 yaşındaki kadının kişisel bilgilerini paylaşmasından sonraki süre zarfında da 11 kez kendisinden ödeme alındığı belirtiliyor. Kadının yaşlı olmasından ötürü dolandırıcıların kendisinden faydalandıkları da ifade edilen bir konu oluyor. Kimsesi olmayan yaşlı kadının ne kadar birikimi varsa dolandırıcıların eline geçtiği ifade ediliyor. Zor durumda kalma niyeti olmamasından ötürü kişisel bilgilerini paylaşan kadının yaklaşık olarak 32 milyon dolar gibi bir kayıp içerisinde olduğu da ifade ediliyor. bu zamana kadar bireylerden elde edilen en büyük dolandırıcılık rakamı olarak kayıtlara geçtiği de ifade ediliyor.

Konu hakkında Hong Kong polisleri de çalışmalarını sürdürüyor. Bu soruşturma doğrultusunda 19 yaşındaki gencin tutuklandığı da ifade ediliyor. Ancak dolandırıcı ekibinin geri kalanının ne halde olduğu hakkında da net bir bilgi bulunmuyor.