Prefabrik Evler Tercih Edilmeli Mi?

Prefabrik Evler Tercih Edilmeli Mi?

Günümüzde herkesin betonarme yapılardan daha çok prefabrik evlere yöneldikleri görülebiliyor. Ancak herkesin bu konuda merak ettikleri birtakım detaylar olduğu ve her iki yapı türünün arasında kaldıkları da biliniyor. Fabrikalarda meydana getirilen parçaların bir araya getirilmesiyle birlikte kısa sürede imal edilen prefabrik ev seçenekleri; oldukça dayanıklı ve güvenlikli olmasıyla da biliniyor. Bazılarında ön yargı oluşturan bir husus olsa da genellikle memnun edecek şekilde bir kullanım imkanı sunan binalar olarak tabir ediliyor.

Prefabrik Evler Yapım Süreci

Prefabrik evlerin betonarme binalara göre yapım süreçleri son derecede kısa ve pratik olarak görülebiliyor. Betonarme evlerin maliyetleri yüksek ve yapım süreci de oldukça fazla olarak ifade ediliyor. Prefabrik evlerin planlanması ve imal edilmesi yaklaşık olarak 15 gün içerisinde gerçekleşebiliyor. Temel kazma ya da inşa etme gibi bir durum söz konusu olmadığından ötürü rahatlıkla kullanıma hazır hale gelebiliyor. Bundan ötürü de herkesin rahat bir şekilde talep edebileceği binalar olarak da görülebiliyor.

Depreme Dayanıklı Prefabrik Evler

Planları mimarlar tarafından meydana getirilen prefabrik evlerin hepsi depremlere dayanıklı bir biçimde meydana getiriliyor. Aynı zamanda da evlerin parçalanarak başka bir yere taşınması gibi bir avantajı da ortaya koyuyor. Parçaların iç içe geçirilmesi sonrasında da montaj işlemlerinin hayata geçirilmesiyle beraber etkili bir dayanıklılık faktörü kendini gösterebiliyor. Tamamen çelik iskeletin üzerine kurulu olan prefabrik evler; deprem esnasında esnediğinden ötürü zarar görmesi olası olmuyor. Öte yandan betonarme binalarda görülen çatlaklar bu evlerde ortaya çıkmıyor.

Prefabrik Ev Montaj İşlemleri

Prefabrik evlerin imal edilme sürecinde planlamaları kusursuz bir şekilde yapılmaktadır. Üretim esnasında herhangi bir hata görülmeyeceğinden ötürü de kullanıcıların karşı karşıya kalmayacağı durumlara denk gelmeleri olası olmayacaktır. Öte yandan montaj işlemlerinde de deneyimli olan kişiler çalışacağından ötürü işlerin eksiksiz bir şekilde işlediği görülecektir. Parçaların düzgün bir biçimde birleştirilmesi sonrasında ev içinin dış kuvvetler tarafından etkilenerek hasar alması gündemde olmayacaktır. Bu sayede de etkili bir barınma aracı olarak da tercih edilebilecek kapasitede kendini gösterecektir.