ORDU’DA GEZİLECEK YERLER
ORDU’DA GEZİLECEK YERLER

ORDU’DA GEZİLECEK YERLER

                                                               ORDU’DA GEZİLECEK YERLER

                Karadeniz bölgesinde doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla görülmeye değer bir şehir olan Ordu, sıcakkanlı şehir yapısı ile ziyaretçilerine kucak açmaktadır. Mavi ve yeşilin sürekli olarak iç içe geçip manzarayı güzelleştirdiği Ordu’da yaylalar turizm açısından en ilgi çekici seçeneklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Sizde Ordu’yu ziyaret etmek, etmeden önce biraz da bilgi almak istiyorsanız yazının devamında tüm bunlar sizleri bekliyor.

Ünye Kalesi

                Bulunduğu ilçenin en yüksek tepelerinden birinin üstüne konumlanmış olan Ünye Kalesi’nin yüksekliği 200 metreyi bulmaktadır. Ünye Kalesi’nin inşa tarihi milattan önce 200-250 yıllarına kadar dayanmaktadır. İnşa edildiği tepe ilk çağlarda bir yanardağ iken faaliyetini tamamladıktan sonra bu kale üzerine inşa edilmiştir. Pers hükümdarı II. Mitradates tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Kaya mezarları, kral mezarları, mağaralar, kuyular ve dehlizleri barındıran Ünye Kalesi ziyaretçilerini büyülemeyi başaran tarihi yapılardan bir tanesidir.

Hoynat Adası

                Perşembe ilçesinin popülerliğini yükselten ve birçok insanın ilgisine mazhar olmuş olan Hoynat Adası, bir ada olmasına rağmen görece kolay bir ulaşıma sahiptir. Çok sayıda martı ve karabatak kuşuna ev sahipliği yapan Hoynat Adası Türkiye Doğa Derneği aracılığıyla ‘’Önemli Kuş Alanı’’ olarak duyurulmuş ve koruma altına alınmış durumdadır. Karabatakların yuva yaptığı tek alan olması koruma altına alınma sebeplerinden birisidir. Tarihin eski zamanlarında gemiciler ve korsanlar tarafından sığınak ve depo olarak kullanılan Hoynat Adası, Ordu’nun en güzel manzaralarından birine sahiptir.

Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi

                Ordu’nun mimari tarihini yansıtan eski yapılardan birisi olan Paşaoğlu Konağı il merkezine bağlı Selimiye Mahallesi’nde ziyaretçilerini beklemektedir. Şehrin en çok ziyaret edilen mekanlarından birisi olan Paşaoğlu Konağı 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından bina ettirilmiştir. Konak, 625 metrekare bir alana kurulmuştur. 198 senesinde etnografya müzesi olarak hizmet vermeye başlayan Paşaoğlu Konağı’nda silahlar, takılar, kadınlara ve erkeklere ait giysiler, sofa, Paşa Nine odası, misafir odası ve yatak odası bulunmakta ve sergilenmektedir. Mimari yapısının güzelliği ve göz dolduran zengin koleksiyonu sayesinde Rize gezilerinin uğrak noktası olmuştur.