MALATYA’DA GEZİLECEK YERLER
MALATYA’DA GEZİLECEK YERLER
MALATYA’DA GEZİLECEK YERLER

MALATYA’DA GEZİLECEK YERLER

                                                               MALATYA’DA GEZİLECEK YERLER

                Doğu Anadolu bölgesinde tarihi Hititlere kadar dayanan köklü bir kültür sahibi olan şehrimiz Malatya’ya gelen turistlerin ilk gördükleri yerler Nemrut Dağı ve çevresidir. Camileri, tarihi yapıları ve daha nice gezip görülecek ve keşfedilecek noktalarıyla Malatya, ziyaretçileriyle kucaklaşma adına sabırsızlanmaktadır. Eğer siz de Malatya’yı ziyaret etmek için sabırsızlanıyorsanız ama fazla bilgi sahibi değilseniz, gelin birlikte şimdiden gezmeye başlayalım!

Yusuf Ziya Paşa Bedesteni

                Darende ilçesinde bulunan Yusuf Ziya Paşa Bedesteni, klasik Osmanlı çarşı mimarisinin başta gelen örnekleri arasında yer almaktadır. Mezarlığın içerisinde Zaviye Mahallesi sınırlarında yer alan bedesten dikdörtgen bir yapıya sahiptir ve inşasında moloz ve kesme taş kullanılmıştır. 2005 yılında restorasyon çalışmasından geçen Yusuf Ziya Paşa Bedesteni, misafirlerini bekliyor.

Yusuf Ziya Paşa Camii

                Mücelli Caddesi üstünde yer alan Yusuf Ziya Paşa Camii il merkezinde bulunduğu için ulaşım sağlanması epey kolay olan tarihi bir yapıdır. Kitabesinde yer verilen bilgiye göre 1793 yılında isim babası Yusuf Ziya Paşa tarafından bina ettirilmiş. olan caminin yapımında mokoz taş ve kedme taş kullanılmıştır. Dikdörtgen planlı mimariye sahip olan caminin minaresi daha sonraki yıllarda eklenmiştir.

Malatya Kalesi

                Malatya’da gezip görülecek tarihi yapılardan bir tanesi de Malatya Kalesi’dir. Şehir merkezine yakın olmasından ötürü ulaşımı çok kolay sağlanmaktadır. İl merkezine 11 kilometre mesafede olan Malatya Kalesi, Battalgazi ilçesinin sınırları dahilindedir. Kalenin yapımına 79 yılında başlansa da uzun bir süre bitirilmesi mümkün olmamıştır. Titus Livius’un inşasını başlattığı Malatya Kalesi, Bizans İmparatoru Justinianus döneminde bitirilmiştir. Tarihin getirmiş olduğu tahribatlara maruz kalan kale bildiğimiz kadarıyla Danişmentliler tarafından onarım çalışmasına tabii tutulmuştur. Günümüze ise çok az sayıda kalıntısı gelmiştir.

Malatya Müzesi

                Köklü bir tarih ve büyük bir kültürel mirasa sahip olan Malatya’da yapılan arkeolojik kazılar sonucunda günümüzü aydınlatacak olan birçok tarihi kalıntı kazanımlanmıştır. Binası, İnönü Parkı’nda yer almaktadır ve 1971’de müzeye dönüşmüştür. 1979 yılında ise Kernek Meydanı’ndaki yeni hizmet binasına taşınmış ve burada hizmet vermeye başlamıştır. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.