Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Bankalardan kredi almak isteyenlerin karşı karşıya kaldıkları tanımlardan bir tanesi de kredi notu olarak söylenebilir. Müşterilerin geçmişte bankalarla yapmış olduğu çalışmalar ve bu faaliyetlerin işleyişi kredi notuna yansıyacaktır. Toplanan verilerin analiz edilmesi sonrasında ortaya konulacak olan puanlamalar kredi notunu meydana getirilecektir. Bankalar, sigorta şirketleri ve taksitlerle satış yapan noktalar kredi onayı için bu puanın yeterli düzeyde olması gerektiğine bakacaktır. Bankalar ve diğer finans kuruluşları her zaman bu tutumu sergileyerek; müşterilerini baz almaları durumunda kredi notu da devreye girebilecektir. Her zaman bu tutumlarını sürdürmekle kalmayarak; kredi almak için uygun olup olmadıkları konusunda da devreye girebilecek düzeyde de bulunacaktır.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notunun belirlenmesi konusunda müşterilerin bankalarla geçmişte olan ilişkilerine bakılmaktadır. Bu anlamda kredi kartlarının sayısı, gelir durumu, geçmişte kullanılan krediler, şu anda var olan kredi ile kredi kartı ödemeleri, bankaların kredilerini kullanma durumları ve bankalarda var olan limit bilgileri var olmaktadır. Bu kriterler baz alınarak; kredi puanlarının oluşumu ve notun bildirilmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Kredi notlarının ortaya çıkması konusunda bu hususlar önem arz eden ve belirtilen kıstaslara uyum sağlayan bir kriter olarak da görülebilecek yönde şekillenecektir. Finansal kuruluşların kendi içlerinde hesaplama yöntemleri farklılık gösterecek yönde de olacaktır. Müşterilere kredi verilip verilmeyeceği konusunda bu husus baz alınacaktır.

Kredi Notunun Önemi

Bankalar, sigorta şirketleri ve taksitle alım satım yapan yerler var olan borçların ödenip ödenmeyeceği konusuyla yakından ilgilidir. Bu yüzden müşterilerin geçmişini yansıtan kredi notuyla son derecede yakından alakadar olarak görülebilmektedirler. Kredi notu yüksek olan kullanıcıların her zaman olumlu yanıt alma ihtimali yüksek olarak görülebilecektir. Kredilerin kullanılması aşamasında da bu hususlar öne çıkabilecek ve başvuru esnasında da ilk başvurulacak konu olarak da görülebilecektir. Bankaların her zaman bu yönde var olan müşterilerine istedikleri seçenekleri sunabilmelerine odaklanarak; bekledikleri türde sonuç almaları hususunda da devreye girebilecektir. Ödemelerin ve borçlanmaların garanti altında tutulması hususunda da kredi notu oldukça önemli bir etkendir.