KONYA’DA GEZİLECEK YERLER
KONYA’DA GEZİLECEK YERLER

KONYA’DA GEZİLECEK YERLER

KONYA’DA GEZİLECEK YERLER

Anadolu’nun tarihi geçmişi en zengin olan şehirlerinden birisi de Konya’dır. Her döneme ait izleri bulabileceğiniz ve merak duygunuzu bastırmanızı sağlayacak yeni keşif alanlarıyla Konya bu alanda turizmimiz açısından önemli bir yerde durmaktadır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasından ötürü kazandığı kültürel mirasın dışında gezip görmeye değecek doğal güzellikler açısından da misafirlerini cezbedecektir.

Kilistra Kaya Mezarları

Konya’daki Kapadokya olarak tanımlanan Kilistra Antik kenti, kayaların oyulmasıyla oluşturulan evler, şapel, kilise ve sarnıç buluntularıyla ülkemizin keşif meraklısı gezi severlerini bekliyor. Yapılan arkeolojik çalışmalarla beraber bölgedeki kaya mezarlarının Frigler’e ait olduğu saptanmıştır. En önemli iz ise krala ait kaya mezarından çıkartılmıştır. Bu antik kentte hala açılmamış olup kazılacağı günü bekleyen birçok höyük bulunmaktadır. Kilistra Antik Kenti’nin Hellenistik dönemlerde ve Roma döneminde kurulup kullanıldığı bilinmektedir.

Sultanlar Türbesi

Bölgenin mistik mekanlarından birisi olma özelliği taşıyan Sultanlar Türbesi, Alaeddin Camii’nin içerisinde yer almaktadır. Anadolu Selçuklu türbe mimarisinin en çarpıcı örneklerinden birisi olarak kendisine yer bulan Sultanlar Türbesi, şehrin en çok ziyaret edilen yapıları arasındadır. Sultan II. Kılıçarslan, Sultan I. Mesut, Sultan I. Gıyaseddin Keyhüsrev, Sultan II. Gıyaseddin Keyhüsrev, Sultan IV. Kılıçarslan, Sultan I. Alaeddin Keykubat ve Sultan II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in mezar-ı sandukaları bu türbede bulunmaktadır. On köşeli kesme taştan oluşan gövdesi ve üzeri piramit şekllinde olan kubbesi ile dikkat çekmektedir. Şehir için hem inanç turizmi bakımından hem de ecdadın neler yaptığını, kimler olduğunu bilmek açısından çok çok önemi haiz olan bir yapıdır Sultanlar Türbesi…

Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Akşehir’de bulunan Rüştü Bey Konağı düzenlenip restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne çevrilmiştir. Rüştü Bey Konağı’nın yapımına Türk ustalar başlamış olsa da Ermeni ustalar tarafından inşası tamamlanmıştır. Kültür Bakanlığı tarafından 1989 senesinde satın alınıp onarıldıktan sonra 1992 yılından itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca Konya’da Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesi ve Mevlana Türbesini mutlaka ziyaret etmeli, maneviyatınızı tıka basa doyurmalısınız.