Emlak Ofisi Nasıl Açılır?

Emlak Ofisi Nasıl Açılır?

Gayrimenkul sektörü giderek büyüyen ve her zaman talep olan bir iş alanı olarak adlandırılıyor. Bu işlerin içerisinde aktif olarak görev almak isteyenlerin emlakçılık ya da gayrimenkul danışmanlığı iş gruplarında yer almaları gerekmektedir. Gayrimenkullerin alım satım işlemlerinde devreye girmek için yapılan emlakçılık eylemlerinde ofis açmak muhakkak gerekli olan bir eylemdir. Ancak ofislerin açılması belirli bir gidere bağlı olarak şekillenecektir. Kişilerin bu işlemleri gerçekleştirecekleri için sermayelerini bu işe başlamak adına yönlendirmeleri son derecede önemlidir. Bu sektöre adım atmak adına belirli bir meblağı belirleyerek; adımlarını bu şekilde atmaları gerektiği de her zaman ifade edilen bir husus olarak adlandırılmakta olan bir konudur.

Emlak Ofisi Açmak İçin Resmi Hareketler

Emlak sektöründe ofis açmaya karar veren kişilerin ilk olarak bu işi yapmaya uygun olduklarına dair emlakçılık vergileri almaları zorunludur. Bu işlemi gerçekleştirmek adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen seminerlere katılarak sertifika almak da söz konusudur. Sonrasında ofis açma hakkı da emlakçı olmak isteyenlere tanınmaktadır. Ofis açtıktan hemen sonra belediyelere başvuru yapılarak; ruhsat alınma sürecine dahil olmak gerekmektedir. Aynı zamanda da muhasebecilerle anlaşmakta ve vergi müdürlüğüne de dilekçeyle başvuru yapmak söz konusudur. En son olarak da bulunulan konumda yer alan Ticaret Odası ve Emlakçılar Umumi Odası’na da kayıt olmak gerektiği ifade edilmektedir.

Emlak Ofisi Ne Kadara Mal Olur?

Emlak ofisi açmadan önce bulunulan muhitin güvenilirliğini ölçmede her zaman fayda vardır. Müşterilerin en uygun noktada olmaları ve kendilerini rahat hissetmeleri adına bu durum gereklidir. Sonrasında da ofisin dış ve iç tasarımını da göze hoş gelecek şekilde ayarlamak da son derecede etkili bir başlangıç olacaktır. Müşterilerin gözüne hitap ederek; onları daha da kolay bir biçimde etkilemek mümkün olabilecektir. Bunun dışında ödenecek olan harç bedelleri, tabela gideri ve yeni bir araç da emlak işine dahil olmak adına gereklidir. Kira, stopaj, muhasebe masrafları, araç giderleri ve faturalar da emlak ofisi açmadan önce hesaplanması gereken konular arasında baz alınan hususlardır.