Arabaların Çalınması Durumunda Yapılacaklar

Arabaların Çalınması Durumunda Yapılacaklar

Kişilerin büyük ödemeler yaparak temin ettikleri araçlarının çalınma durumuyla karşı karşıya gelme ihtimalleri vardır. Bu yüzden belirli aralıklarla önlemler alındığı ve sigorta işlemlerinin de yürütüldüğü bilinmelidir. Herkesin bu tip bir durumdan sorun yaşamaları halinde belirli bir rotada hareket etmeleri oldukça önemli bir husustur. Paniğe mahal vermeden serinkanlılıkla hareket etmek kısa sürede sonuç almak adına önemli bir eylemdir. Araca yeniden kavuşabilmek ve herhangi bir hasar almaması doğrultusunda girişimde bulunmak yerinde bir karar olacaktır. Otomobillerin yeniden sahiplerine erişmesi anlamında bu tip hareket ederek; en kısa sürede beklenen sonuçlara ulaşmak olası bir durum olarak kendini göstermektedir.

Polisle İletişim Kurun

Aracın çekilmediğinden emin olunması durumunda büyük ihtimalle hırsızlık hali gündeme gelecektir. Bu şekilde bir durumun yaşanması halinde de polisle irtibat kurmakta her zaman fayda vardır. Tutanak tutulması ve bu tutanak içerisinde de aracın marka, renk, plaka, tescil numarası ve araç içerisinde yer alan eşyalar gibi birçok detaya da yer verilmelidir. Aynı zamanda da GPS gibi mekanizmaların da polise teslim edilmesi aracın bulunmasını kolaylaştıracak bir etken olacaktır. Bu bilgiler polis tarafından kullanılarak; en kısa süre içerisinde aracın bulunmasına dair bir faaliyet yürütülür. Polislerin bu şekilde girişimde bulunması büyük olasılıkla aracınıza kavuşmanızda etkili bir çalışma olarak görülebilecektir.

Sigorta Şirketine Haber Verilmeli

Sigorta şirketleri araç çalınması durumunda muhakkak bilgilendirilmelidir. Oto hırsızlığı durumu sigorta şirketlerinin kapsama alanı içerisinde olmamakla beraber firmalara göre de değişiklik gösterebilir. Ancak Zorunlu Trafik Sigortası bu tip olumsuzluklarda oluşacak olan mağduriyetleri gidermek adına gündemdedir. Her yıl yenilenen bu sigorta türü aracın çalınması durumunda bir güvence sunmamaktadır.

Kasko sigortasını yapan firmalarla iletişime geçmeye öncelik vermekte fayda vardır. Kaskosu bulunan araçların çalınması durumunda en kısa süre içerisinde firmaların haberdar edilmesi önemlidir. Bu noktada sorumluluk tamamen araç sahiplerinde olmakla beraber; herhangi bir gecikmeden firma sorumlu tutulmamaktadır. Her zaman bu tip durumlara karşı tetikte olmak, gerekli önlemleri almak ve sigortaları eksiksiz güncellemek gerekmektedir.