Altın ve Gümüş Kripto Paraları Etkiler Mi?

Altın ve Gümüş Kripto Paraları Etkiler Mi?

 

Değerli madenler geleneksel yatırım araçları arasında yer alsa da son zamanlarda etkisini kripto paralara bıraktı. Bu yüzden piyasa genelinde birbirleriyle ilişkili oldukları söylenebilir. Yatırımcıların hareketlerine bağlı olarak değer kazanıp kaybetmeleri gibi durumların ortaya çıktığı görülebilir. Bitcoin başta olmak üzere çoğu kripto para seçeneği son zamanlarda artış içerisinde olsa da altın ve gümüşe bu durum da pozitif olarak yansıyabiliyor. Aynı zamanda da doların değer kaybettiği haftalarda kripto paraların giderek yükselişe geçtiği de ifade edilebiliyor. Yatırımcıların döviz kurlarından daha çok kripto paralar ve değerli madenler üzerine yoğunlaştığı da analiz edilen durumlardan bir tanesi olarak adlandırılabiliyor.

Altın ve gümüş son zamanların en yüksek rakamlarına ulaştı. Kripto paralar da yukarı çıkan grafikleriyle dikkat çekse de bir anda yokuş aşağı bir performans sergiledi. Ancak değerli madenlerle Bitcoin’in ilişkili olduğu yatırımcılar tarafından da biliniyor. Bu şekilde birikimlerini değerlendirmek isteyen herkesin iki tarafı da inceledikleri görülebiliyor. Hangi yatırım aracının potansiyelinin daha yüksek olduğu saptanırsa o yönde bir ilerleme kat ediliyor.

Altın ve Bitcoin’in sınırlı sayıda olması da yükselişleri açısından önem arz eden bir etken olarak görülmesinde ön planda sayılabiliyor. Doğru orantılı bir şekilde yükselmelerinden ötürü de yatırım yapmak isteyenlerin bu yönde girişimleri olduğu da görülebiliyor. Her seferinde de bu yolun izlendiği açıkça ifade edilen bir konu olabiliyor.

Dolar Giderek Düşüyor

Dünya genelinde ABD Doları kan kaybetmeye devam ediyor. Bunun temel sebebi de yatırımcıların kripto para borsasına ve değerli madenlere daha fazla önem vermesi olarak ifade ediliyor. öte yandan pandeminin ABD ekonomisini olumsuz biçimde etkilemesi de dolardan yatırımcıların elini çekmesinin temel nedeni olarak sayılabiliyor. Öte yandan ABD ile Çin’in çekişmesi de ekonominin daha da alta doğru ilerlemesinde önem arz eden bir faktör olarak görülebiliyor. Altın ve Bitcoin’in bu şartlar altında yükselmesi yatırımcıların bu şekilde hareket etmeleri sonucunda ortaya çıkıyor. Farklı faktörlerden yola çıkılarak; yatırım araçlarının grafikleri bu şekilde kendini gösteriyor.