ADANA GEZİLECEK YERLER
ADANA GEZİLECEK YERLER

ADANA GEZİLECEK YERLER

                                                                               ADANA GEZİLECEK YERLER

                Toros dağlarına sırtını bir güzel yaslamış olan bu eşsiz ve güzel şehrimiz aynı zamanda Seyhan Nehri’nin yanında eşsiz bir konuma sahip olup şehir içerisinde gezilecek görülecek olan yerlerin bolluğunun yanı sıra harika mutfağı, zengin kültürü ve çok köklü bir şekilde kendisini hissettiren geçmişi sayesinde her sene binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini üzerine çekebilmektedir. Toplam olarak on beş ilçeye sahip olan Adana’mız büyükşehir statüsü içerisinde yer almaktadır ve doğal güzellikleri ile de misafirlerinin ufkunu açmaktadır.

Sabancı Merkez Camii  

                Türkiye Diyanet Vakfı ve Sabancı Vakfı kurumlarının ortak olarak gerçekleştirdikleri bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan Sabancı Merkez Camii bölgesinin en sık ve en yoğun olarak ziyaret alan noktalarından birisi olma özelliği taşımaktadır. Bu Camii yapısının mülk haklarına Adana Diyanet İşleri Vakfı sahip durumdadır. On yıl süren bir çalışmanın ardından hizmete açılan bu dini yapı Adana şehrinin sembolik yapısı haline gelmiştir. Bunu ağlayan da sahip durumda bulunduğu altı adet minaredir. Her yerden görülebilir ve yüksekliği de epey fazladır.

Taş Köprü

                Güzide şehrimiz Adana’mızın Seyhan Nehri’nin üzerinde bulunmakta olan bu köprü eski adı ile Justinianus Köprüsü olarak da bilinmektedir. Dördüncü yüz yıla tarihlenen bu yapı Mimar Auxentios tarafından imar edilmiştir. Ayrıca imarın bu kişi tarafından gerçekleştirildiğne dair kayıtlar da Adana Müzesi dahilinde yer almakta olan kitabede yazar. İmar edildiği tarihten günümüze değin gerçek anlamda sağlamlığını korumuş olan bu yapı 319 metre uzunluğa sahiptir ve 13 metre kadar da bir yükseklik oranına sahiptir. 2000’li senelerin ardından araç trafiğine tamamen kapatılan bu köprü dünya üzerinde kullanılmış olan en eski köprü olarak kendisini gösterir.

Saat Kulesi

                Kesme taşların kullanımı yardımı sayesinde imar edilen Saat Kulesi, otuz iki metre uzunluğa sahip olup 1881 senesinde Ziya Paşa’nın valilik görevini yürüttüğü esnada imarına başlanmış ve ertesi sene Abidin Paşa görev başında iken tamamlanmıştır. İlk icra edildiği zamanlarda her saat başında ses çıkartma özelliğine sahipti.