Acemi Şoförlere Tavsiyeler

Acemi Şoförlere Tavsiyeler

Ehliyetini yeni alan ve ilk kez trafiğe çıkacak olan kişilerin acemice tavırlar sergilemeleri normaldir. Ancak bu yönde hareket etmeleri kazaya mahal verme oranlarını da arttırmaktadır. Araç sürmek için sabırsız olan kişilerin unutmamaları ve muhakkak uygulamaları gereken konular da bulunmaktadır. zaman içerisinde alışılsa da ilk başlarda fazlasıyla sabırsız olunacak durumlar da yaşanabiliyor. Araç sürücülerinin bu anlamda dikkatli olmaları ve dikkate almaları gereken bir dizi hususlar bulunuyor. Tavsiyelere uymaları halinde daha sorunsuz ve keyifli bir sürüş deneyimini elde etmeleri söz konusu olabilecektir. Araca binildiği andan itibaren bu hususları dikkate almak herkesin ele alması gereken konular arasında da sayılabilir.

Araca Bindikten Sonra Yapılacaklar

Araç sürerken rahatlık, görüş açısı ve güvenlik son derecede önemli olan kavramlardır. Araca bindikten ancak motoru çalıştırmadan önce birtakım kontroller yapılmalıdır. Aynı zamanda da araçların lastikleri de bu süreçte kontrol edilmesi gereken bir husustur.

Araca binildiği ilk dakikada koltukların ayarlanması gerektiği söylenmektedir. Koltukta otururken, gaz, fren ve debriyaj pedallarına rahat bir biçimde ulaşmak önemlidir. Bu sayede yolculuklar daha da rahat bir şekilde gelişme gösterecektir.

Araca bindikten hemen sonra yan aynalar ve dikiz aynalar da ayarlanmalıdır. Aynaların doğru bir şekilde ayarlanmasıyla beraber görüş açısı da etkin bir yer tutacaktır.

Son olarak emniyet kemeri takıldıktan sonra araç çalıştırmaya hazır bir hale gelinecektir.

Usta Şoförlerden Destek Alın

Kursta direksiyona dair eğitimler verilse de acemi sürücülerin yalnız başlarına araç sürmeye başlamaları sıkıntı yaratabilir. İlk kez kendi başlarına trafiğe çıkmak yerine usta bir şoförle yola koyulmakta her zaman fayda vardır. Bu şekilde hem güvenli bir seyir hali kendini gösterebilir hem de kişilerin herhangi bir kazaya mahal vereden araç deneyimlerini katlamaları şansı da gündeme gelebilir. Daha az stresli bir sürüş deneyimi gerçekleştirmek için usta şoförlerin varlığı bile yeterli olacaktır. En etkili araç sürüş keyfi deneyimsiz olan kişiler adına bu yönde gerçekleşebilecektir. Bu kriterlere odaklanarak; en uygun şartlar gündeme gelebilecek yönde olmasıyla bilinecek türdedir.