TRABZON’DA GEZİLECEK YERLER
 TRABZON’DA GEZİLECEK YERLER

TRABZON’DA GEZİLECEK YERLER

                                                               TRABZON’DA GEZİLECEK YERLER

                Karadeniz’in hiç şüphesiz en güzel noktalarından birisi olan Trabzon, sizi şehirde attığınız her adımda ayrı bir hazineye ulaştıracak kadar büyük bir gezi kapasitesine sahiptir. Eski zamanlarda bölgede yaşayan halkların kültürel miraslarının kalıntısını inceleyebileceğiniz tarihi alanlar, temaşa zevkinizi arttıran ve yorulduğunuzda temiz, taze bir nefes alabileceğiniz yaylalar gibi birçok güzelliğe sahip olan Trabzon siz, gezi severleri büyüsüne kapılmanız için bekliyor.

Sümela Manastırı

                Maçka ilçesinde mistik tarihiyle ve benzersiz mimarisiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Sümela Manastırı, genişçe bir alanda inşa edilmiştir. Öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane bu mükemmel yapının içinde kendisine yer bulmaktadır. Manastırın girişine ulaşabilmek için çıkmanız gereken uzun merdivenlerden başka bir detay daha karşılar sizi. Bir kısmı yıkılmış olsa da tarihi su kemeri fotoğraflamanız için sizleri bekliyor.

                Sümela Manastırı’nın ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmese de milattan sonra 375-395 yılları arasında bir tarihte inşa edildiği düşünülmektedir. Trabzon’a yolu düşenlerin mutlaka uğrayacaklarını düşündüğüm bu manastır, misafirlerine tarihin doğa ile iç içe geçtiğinde ne kadar mükemmel görüntüler oluşturduğunun en önemli kanıtlarından bir tanesidir.

Trabzon Kalesi

                Trabzon’un merkezinde bulunan Trabzon Kalesi, geçmişten günümüze sapa sağlam bir şekilde gelen nadir yapıların arasındadır. Deniz kenarından şehrin gerisindeki tepelere kadar uzanan kale, üç bölümden oluşmaktadır. Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar. İç kaleyi korumakta olan Yukarı Hisar aynı zamanda bu kalenin akropolü durumundadır. İmparator Aleksios tarafından inşa edilen Orta Hisar ise iç kalenin devamı niteliğindedir. Burada bulunan tarihi dokularla ve dönemin yaşantısıyla alakalı bilgileri Trabzon Müzesi’nde bulunan kitabelerden edinebiliriz.

Sultan Murat Yaylası

                Trabzon’un vazgeçilmezleri arasında yer alan Sultan Murat Yaylası’nda yeşilin her tonunu görebilir, havasını soluduğunuz anlarda huzura bürünebilirsiniz. Çaykara ilçesi sınırları içinde bulunan bu yaylanın hikayesi şöyledir. Anlatılır ki; Sultan IV. Murat 1635 yılında İran Seferi’nden dönerken bu yaylada birlikte Cuma namazını kılmış ve konaklamıştır. Bu yaylada aynı zamanda Osmanlı ordusuna ait bir şehitlik kendisine yer bulmuştur.