KABE'DE KORONA VİRÜS GÖLGESİNDE RAMAZAN AYI HAZIRLIKLARI
 KABE'DE KORONA VİRÜS GÖLGESİNDE RAMAZAN AYI HAZIRLIKLARI

KABE'DE KORONA VİRÜS GÖLGESİNDE RAMAZAN AYI HAZIRLIKLARI

                                               KABE'DE KORONA VİRÜS GÖLGESİNDE RAMAZAN AYI HAZIRLIKLARI

                Korona virüs pandemisi önemlerinin kapsamı dahilinde Suudi Arabistan devleti yönetimi tarafından Kabe, Mescid – i Nebevi ve Mescid – i Haram’da teravih namazlarının cemaatsiz bir biçimde kılınmasına yönelik olarak bir karar alınmıştır. Bununla beraber Suudi Arabistan yönetimi, Mescid-i Haram adına korona virüs pandemisi kapsamlı tedbirlerine çok büyük oranda yoğunluk vermiş ve ilgi göstermiştir. Ramazan ayı süresince Kabe de bu noktalara dahil olmak üzere Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi içerisinde teravih namazları cemaatsiz olarak kılınacaktır. Yine alınmış olan tedbirlerine bir kapsamı olarak Kabe içerisinde yer almakta olan Mataf alanı  dahilinde sosyal mesafe kurallarına uyulmak zorunda olacak ve sadece tavaf edilmesi adına açık tutulacaktır.

Açıklamalar Ne Yönde?

                Suudi Arabistan Hükumetinin Hac ve Umre Bakanlığınca gerçekleştirilmiş olan açıklamasında Ramazan ayı dönemi boyunca yalnızca aşıları tamamlanmış olan ve aynı zamanda sadece korona virüs hastalığına yakalanmasının ardından atlatmış olan kimselere umre izninin verileceği belirtilmiştir. Korona virüs aşısının ilk dozunu olan kimseler için ise bu aşı vaktinin üzerinden tam olarak iki haftanın geçmiş olması gerekliliği aranmaktadır.

Kabe Ziyaretinin Müslümanlar Adına Önemi

                Kabe, Hz. İbrahim peygamberin inşa etmiş olduğu ve Allah’ın evi olarak bilinen bir noktadır. Bu nedenden ötürü de dini bütün Müslüman kimseler için buraya yönelik bir ziyaret gerçekleştirmek ve gitme fırsatını yakalamak çok önemli bir durumdur. Kabe ziyaretlerinin gerçekleştirilme zamanları genel biçimde bakıldığı zaman ramazan aylarına denk getirilmektedir. Ramazan ayına denk getirilen Kabe ziyaretleri pek çok ziyaretin ve ibadetin bir arada yapıldığı ve Müslüman olan kimselerin de omuz omuza ibadet etme fırsatına eriştiği nokta olarak bilinir.

                Müslümanlar için en kutsal zaman dilimlerinden birisi olan Ramazan ayı içerisinde gerçekleştirilen Kabe ziyaretleri sayesinde pek çok insan manevi açıdan kendisini aşırı biçimde iyi hissetmektedir. Aynı zamanda büyük bir huzurun da kaynağı olduğu hiç şüphesiz bir gerçek olan Kabe ziyaretleri esnasında Müslüman olan kimselerin büyük bir arınma içerisine girecekleri de bilinenler arasında yer almaktadır.