İSPANYOL GRİBİ NEDİR?
 İSPANYOL GRİBİ NEDİR?

İSPANYOL GRİBİ NEDİR?

                                                                               İSPANYOL GRİBİ NEDİR?

                İspanyol Gribi ya da bilinen diğer adı ile İspanyol Nezlesi, 1918 ila 1920 seneleri arasında gerçekleşen H1N1 virüsünün ölümcül olan bir alt türünün neden olduğunu bildiğimiz bir salgın çeşidi olarak bilinmektedir. İspanyol Gribi’nin beş yüz milyondan fazla insana bulaşmasının bir sonucu olarak on sekiz ay içerisinde elli milyon dolaylarında insanların vefat etmesine neden olmuştur. Böylelikle de insanlık tarihinde bilinmekte olan en büyük salgınlardan birisi olma özelliğine de erişmiş durumdadır. Salgın boyutu öncelikle ılımlı olan ilk dalga, şiddetli ikinci dalga ve artçı olarak bilinen üçüncü dalga olacak biçimde üç dalga halinde seyretmektedir. Bu gribin bir diğer özelliği ise zayıf, yaşlı ve çocuklardan çok daha fazla olacak şekilde sağlıklı ve genç erişkinleri etkilemiş olmasıdır.

Ne Anlam İfade Eder?

                Birinci Dünya Savaşı zamanlarının son ayları dahilinde bütün dünyayı etkisi altına almış olan ve hatta birtakım tarihçilerin sağlamış olduğu bilgilere bakılırsa dört yıl süren bu savaşın kısa süre içerisinde sona ermesi konusunda virüs çok önemli bir etken olarak kendisini göstermeyi başarabilmiştir. Türkçe’miz dahilinde 1918 tarihinden itibaren İspanyol Nezlesi sözcük grubu kullanılmış olup aradan geçen yılların ardından açılmış olan birtakım toplu mezarların içerisinden alınan örneklere bakıldığı zamanlarda domuz gribine neden olduğunu bildiğimiz HN1 virüsünden kaynaklandığı anlaşılmakta olan hastalığın adı İngilizce dilindeki tercümesinden ötürü İspanyol gribi olarak anılmaya başlanmıştır.

                Salgının İspanya toprakları içerisinde başlamış olmamasına rağmen böyle bir isim ile anılmasına neden olan durum ise İspanya’nın Birinci Dünya Savaşı içerisinde yer almamış olması ve uygulanmakta olan askeri sansür uygulamalarından ötürü diğer Avrupa merkezli olan devletlerde salgın durumlarından söz edilmiyorken İspanyol basının bu durumu ilk defa gündeme getirmiş olmasından ileri gelmektedir. Aynı zamanda salgının tam olarak ortaya çıktığı nokta Amerika Birleşik Devletleri’dir. Kısa bir süre içerisinde bütün bir dünyayı etkisi altına almayı başaran bu hastalıktan ötürü pek çok insan hayatını kaybetmiş ve pek çok insan da kendisini çok kötü durumlarda bulmuşlardır.