DOMUZ GRİBİ
 DOMUZ GRİBİ

DOMUZ GRİBİ

                                                                               DOMUZ GRİBİ

                2009 senesi içerisinde gerçekleşmiş olan domuz gribi salgını grip virüsünün yeni bir biçim ile Nisan 2009 yılında yayılmaya başladığı bir salgın olarak bilinmektedir. Virüs durumunun bu yeni türüne genel olarak domuz gribi adlandırılması gerçekleştirilmesi durumuna karşılık olarak bazı otoriteler Meksika gribi, domuz merkezli olan grip, Kuzey Amerika gribi ve H1N1 gribi olarak da adlandırma yapmaktadırlar. Aynı zamanda salgın sürecinin tam olarak mart 2009 tarihi itibariyle başladığı yönünde de büyük bir inanış vardır. Bununla beraber Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafından konulmakta olan yaygın hastalık kriterlerinin beşinci fazına yerleştirilmesi 29 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirilmiş olan bir eylemdir.

Türkiye’de Domuz Gribi Vakaları

                Sağlık Bakanlığı kurumunun 19 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu açıklaması içerisinde domuz gribine yakalanmasından ötürü hayatından olan insanların dört yüz on beş kişiye çıktığı belirtilmişti. Hayatını kaybeden insanlardan yüz yirmi bir tanesinin elli yaşının altında ve daha önce sağlıklı olarak bilinen kişiler olduğu da belirtilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde ilk olarak rastlanmış olan Domuz Gribi vakası 16 Mayıs 2009 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nden İstanbul’a gelen bir turistte tespit edildi. O dönemin sağlık bakanı olan Recep Akdağ bu durumu doğrulamıştır. Pandemik bir biçimde görülmekte olan H1N1 virüsünün neden olmasından ötürü gerçekleşen ilk ölüm 25 Ekim 2099 tarihinde gerçekleşmiştir. Kimliği paylaşılmayan yirmi dokuz yaşındaki bir genç geçirdiği ağır zatürre nedeninden ötürü hastaneye kaldırılmış ve H1N1 virüsü nedeninden ötürü de ölümü gerçekleşmiştir.

Domuz Gribi Ne Kadar Etkili Oldu?

                Memeli hayvanlardan insanlara geçen bir grip olarak bilinen bu grip dünya çapında günümüzde yaşanmakta olan korona virüs salgını kadar etkili olmasa ve bu kadar fazla şekilde insanları önlem almaya ve dikkatli olmaya sürüklemese dahi çok fazla etkili olduğunu bildiğimiz bir grip olarak kendisini göstermişti. Döneminde insanların pek çoğu herhangi bir biçimde böyle bir pandemik ortam ile daha önceki zamanlarda karşılaşmadığı için çok büyük zorluklar yaşanmış ve amatörlük durumları da maalesef had safhaya çıkarak insanların ölümleri artmıştır.